قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس

dvd و cd آموزش خیاطی خانم سیما عمرانی در برنامه سیمای خانواده

خرید فیلم های آموزش خیاطی خانم عمرانی |09361633010

09359482324 همه روزه به صورت شبانه روزی

شناخت پارچه‌ها در خیاطی خانم عمرانی

شناخت پارچه‌ها در خیاطی خانم عمرانی
با عرضه زیاد پارچه‌های مختلف در بازار و شباهت ظاهری آنها با الیاف طبیعی تشخیص پارچه در نظر اول مشکل می‌باشد و بسیار اتفاق افتاده برای کسی که از پارچه‌شناسی به طریقه شیمیایی اطلاعی ندارد وقتی طالب خرید پشم بوده، به جای پشم طبیعی، پشم مصنوعی خریداری نموده و یا به جای ابریشم، ابریشم مصنوعی که از لحاظ دوام با ابریشم طبیعی تفاوت زیادی دارد، بدو عرضه شده، بدین جهت هر فرد مقتصدی مخصوصاً اگر خانم خانه‌داری باشد لازم است تا حدودی از پارچه‌شناسی اطلاع داشته باشد.
شناختن جنس پارچه= تمام پارچه‌ها به چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:
۱- پارچه‌هایی که الیاف آنها از حیوانی تهیه می‌شود مانند ابریشم، پشم و غیره.
۲- پارچه‌هایی که الیاف آنها از نباتات تهیه می‌شود مانند کتان، پنبه، کنف و غیره.
۳- پارچه‌هایی که الیاف آنها منشأ معدنی دارد، مانند پارچه‌های نسوز، پارچه‌های شیشه‌ای.در این خصوص سعی کرده ایم در مجموعه کتاب خیاطی سیما عمرانی توضیحات بیشتری را ارائه دهیم.
۴- پارچه‌هایی که الیاف آنها به روش‌های شیمیایی تهیه می‌شود، مانند ابریشم مصنوعی که در تجارت بیشتر به نام ریون معروفند که عبارتند از استات سلولز، نیترات سلولز، نایلون، پرلون و غیره.


پشم
الیافی است که روی جلد حیوانات می‌روید. بنا به نژاد گوسفندان بعضی از آنها پشم‌های مرغوب می‌دهند مانند گوسفندان مرینوس و لینکلن دیشنل و غیره. پارچه‌هایی که از پشم این گوسفندان تهیه می‌شود از لحاظ کیفیت و کمیت بسیار عالی و نادر می‌باشد.
کرک
الیاف بسیار ظریفی است که روی بدن گوسفندان در نزدیک‌ترین فاصله به جلد حیوان می‌روید.

 

 

خیلی زبرتر و خشن‌تر از پشم و کرک است و روی بدن بعضی از حیوانات وحشی و اهلی مانند بز می‌روید. باید در نظر داشت که پشم طبیعی دارای حالت ارتجاعی می‌باشد و اگر تار الیاف پشم را از طول بکشند تا اندازه‌ای بلند می‌شود و هنگامی که آن را فشار دهیم، پارچه یا کاموای تهیه شده از پشم جمع شده و چون رها کنیم، دوباره به حالت اولیه خود البته نه به صورت کامل برمی‌گردد.
شستشوی پشم
انواع مواد پاک‌کننده غیر قلیایی و یا قلیایی ضعیف برای شستشوی پشم مناسب است. در صورتی که آب خیلی گرم و صابون قلیایی باشد، پشم به حالت نمد درمی‌آید.
امتحان پشم. اگر به دنبال دریافت اطلاعات بیشترسی در این زمینه هستید توصیه می نیم اقدام به خرید پستی آموزش خیاطی خانم عمرانی نمایید.
اگر الیاف پشم را بسوزانند، به کندی سوخته و بوی مو و شاخ و پر سوخته می‌دهد. ذغال آن سیاه و کدر شده که زیر انگشتان نرم می‌شود ولی شناختن کاموا یا پارچه‌های پشمی از طریق سوزاندن صد درصد قابل اطمینان نمی‌باشد. برای تشخیص جعد پشم بهتر است آن را در زیر ذره‌بین قرار داده، اگر طول الیاف و جعد آن بیشتر باشد، پشم مرغوبی است. پس از مشاهده تارهای پشم در زیر ذره‌بین آن را به طریقه سوزانیدن تشخیص می‌دهیم. امتحان کاموا و پارچه‌های پشم مصنوعی به وسیله ذره‌بین و سوزانیدن انجام می‌گیرد. پشم مصنوعی مانند پشم طبیعی نمی‌سوزد بلکه شعله‌ور می‌شود.
ابریشم مصنوعی
ماده‌ای که ابریشم از آن تولید می‌شود از دو سوراخ ریز زیر لب کرم ابریشم خارج می‌گردد. این دو رشته ظریف و باریک با یکدیگر جمع شده و در مجاورت هوا فوراً خشک می‌شود و تولید ابریشم طبیعی می‌کند. از لحاظ ظاهر پارچه‌های ابریشمی با پارچه‌های ابریشم مصنوعی شباهت زیادی دارند. برای شناختن این نوع ابریشم از ابریشم مصنوعی کافی است که چند تار آن را بسوزانیم اگر شبیه پشم سوخت و ذغالی مانند پشم به جای گذاشت، ابریشم طبیعی است.در این خصوص برای علاقه مندان به آموزش خیاطی در مجموعه کارهای خانم عمرانی اطلاعات بیشتری را قرار داده ایم.
سفیدگری پشم
برای بی‌رنگ کردن پشم سفید که در اثر شستشو زده شده (پارچه یا کاموای پشمی سفید) قبلاً آن را وزن کرده و نسبت به وزن آن مقدار ۲% پتاسیم پرمنگنات و ۵% هیدرو سولفیت دوسود و یا بی‌سولفیت دوسود تهیه می‌کنید. لباس را خوب شسته و تمیز می‌نمایید و در حالتی که هنوز تر می‌باشد، آن را وارد محلول زیر می‌نمایید. سپس ۲۵-۲۰ برابر وزن کالا آب ۴۰ درجه در یک ظرف بریزید و پرمنگنات را در آن حل کنید. آنگاه کالا را به مدت یک ربع الی نیم ساعت در آن قرار دهید ودر این مدت چند بار محلول را در آن حل کنید. آنگاه کالا را به مدت یک ربع الی نیم ساعت در آن قرار دهید و در این مدت چند بار محلول را زیر و رو نمایید. سپس آن را خارج کرده و با آب سرد خوب بشویید و بعد در ظرف همان مقدار آب ۶ درجه ریخته و هیدرو سولفیت را در آن حل کنید و کالا را به مدت ۱ الی ۴ ساعت در آن قرار دهید. در این مدت چند بار آن را زیر و رو نموده، سپس بیرون آورده و با آب سرد بشویید و در سایه خشک کنید.توصیه می کنم اگر می خواهید اطلاعاتن بیشتری در این رابطه کسب نمایید حتما از مجموعه خیاطی سیما عمرانی استافده نمایید.
ظرف محلول بی‌رنگ کننده باید از مس سفید کرده یا لعابی باشد. اگر لباسی دکمه فلزی یا زیپ فلزی دارد. قبلاً باید آنها را از لباس جدا کرد.
نگاهداری پارچه‌های ابریشم طبیعی- در صورتی که لباس مورد استفاده نباشد پس از لکه‌گیری به وسیله بنزین سفید آن را به چوب لباسی آویزان نموده و در کیسه پنبه‌ای قرار داده، در آن را محکم می‌بندیم و در مکان مخصوصی نگاهداری می‌نماییم. برای اطو کردن پارچه‌های ابریشم طبیعی بهتر آن است از بخار استفاده نماییم و اگر دسترسی به لباسشویی نبود، می‌توان از حرارت کم اطو استفاده نمود. چون حرارت زیاد ابریشم طبیعی را خراب می‌کند و نباید روی آن را با پارچه مرطوب انداخت.

 

طرز پاک کردن لکه‌ها در هنگام خیاطی
۱- لکه روغن‌های حیوانی: می‌بایست با محلول آب گرم و صابون پاک نود. پارچه‌های گران قیمت را بر حسب جنس آن با صابون و الکل و یا اسید سولفوریک و یا بنزین سفید لکه‌گیری می‌نمایند.
۲- لکه روغن‌های نباتی: این لکه‌ها مثل لکه‌های ایجاد شده روغن‌های حیوانی می‌باشد که فقط نباید از بنزین سفید استفاده نمود.
۳- لکه روغن‌های معدنی: با بنزین پاک می‌شود. باید دقت نمود در حین لکه‌گیری پنبه زیر لکه عوض شود و بعد از لکه‌گیری پارچه را با آب و صابون بشویید.
۴- لکه خورش‌ها: این لکه‌ها را با آب و صابون بشویید و باقیمانده لکه با محلول دو درصد پرمنگنات و محلول ده درصد اسید اگزالیک پاک می‌شود.
۵- لکه‌های اسیدی (ترشی و سرکه): این لکه‌ها با آمونیاک ده درصد و با محلول صابون پاک می‌شود که می‌بایست پس از لکه‌گیری با آب خالص شسته شود.
۶- لکه‌های قلیایی (صابون): لکه را با اسید استیک دو درصد پاک کرده و بعد با آب خالص چند بار شسته شود.
۷- لکه گِل: با محلول صابون و یا محلول رقیق آمونیاک تمیز می‌شود.
۸- لکه‌های قهوه، کاکائو، شیر: ابتدا لکه را با آب نیم گرم و صابون بشویید. اگر اثری از قهوه یا کاکائو باقی ماند، با محلول دو درصد پرمنگنات و جوهر ترشک استفاده کنید. پاک کردن لکه شیرینی اگر لکه چرب و شیرین باشد با آب نیم گرم و صابون و اگر شیرین باشد با آب خالص بشویید.
۹- لکه جوهر: ابتدا لکه را با محلول پرمنگنات دوپتاسیم دو درصد خیس نموده چند دقیقه صبر کنید محل لکه تقریباً قهوه‌ای رنگ شود سپس روی آن جوهر ترشک ده درصد بزنید تا بی‌رنگ شود. در صورتی که پارچه نخی باشد می‌توان از آب ژاول استفاده کنید.توضیحات بیشتر در این زمنه را می توانید در مجموعه فیلم آموزش خیاطی خانم عمرانی ملاحضه نمایید.
۱۰- لکه ماتیک: همانند از بین بردن لکه چربی‌های معدنی است.
۱۱- لکه لاک ناخن: اگر پارچه نخی باشد از آستن ولی اگر پارچه از استات دو سلولز باشد از استات اتیل می‌باید استفاده نمود.
۱۲- لکه میوه: چنانچه لکه ایجاد شده از میوه‌های رنگین مثل شاه توت، آب انار، آب آلبالو، آب گیلاس و … باشد با محلول ده درصد هیدروسولفیت دوسود و میوه‌های بی‌رنگ مثل آب خربزه، خیار، زردآلو را با آب و صابون بشویید.
۱۳- لکه شمع: ابتدا با پشت چاقو جای لکه را از روی پارچه تمیز کنید بعد روی لکه و زیر آن آب خشک کن قرار دهید و اطو بکشید. در صورتی که تمیز نشد، می‌توان از الکل استفاده نمود.
۱۴- لکه زردی اطو: در صورتی که لباس در اثر اطو زرد شد می‌توا با آب اکسیژنه متوسط یا محلول برآکس تمیز نمود.
۱۵- لکه مشروبات غیر الکلی: از محلول پربرات دو سود یا آب اکسیژنه می‌توان استفاده نمود. لکه چای را بر روی پارچه‌های نخی می‌توان با آب ژاول پاک نود البته لکه چای بلافاصله پس از ریختن با آب و صابون پاک نمی‌شود.
۱۶- لکه قیر: اول لکه را با بنزین سفید تمیز می‌کنیم و سپس با آب و صابون خوب بشوییم، البته به جای بنزین می‌توان از اسانس تربانتین یا نفت استفاده نمود (توجه داشته باشیم چنانچه پارچه از جنس پلاستیک باشد نباید از بنزین استفاده کرد.)سعی کرده ایم در این رابطه توضیحات بیشتری در مجموعه کتاب آموزش خیاطی ایشان قرار دهیم.
۱۷- لکه زردچوبه، روغن خوراکی، زعفران: در صورتی که چرب باشد اول چربی را پاک نموده سپس مطابق دستور عمل می‌نماییم.
۱۸- لکه تنتورید: برای از بین بردن تنتورید محلول ۱۰% هیدرو سولفیت دوسود استفاده شود.
۱۹- لکه رنگ روغنی: اگر خشک نشده باشد با بنزین سفید، نفت یا تربانتین پاک می‌شود.
۲۰- لکه واکس کفش: اول لکه را با آب صابون بشویید تا چربی آن از بین برود. اگر واکس سیاه باشد و از دوده استفاده شده باشد با آب پاک می‌شود، لکن اگر ماده رنگین در آن باشد مثل دستور جوهر عمل کنید.

در خبرنامه ما ثبت نام کنید و از آخرین محصولات و پیشنهادات مطلع گردید :